آدینه نو میزبان:

ما 59 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

گزارش میدانی فارس از:

استقبال سرد بازار از تلاش دلالان برای گرانی برنج/ بازار کشش افزایش قیمت ندارد

یکشنبه, 15 آذر 1394 ساعت 11:12 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به موازات برداشته شدن محدودیت واردات برنج توسط وزارت جهاد کشاورزی با تعیین تعریه ۴۰ درصدی،حرفهایی در مورد افزایش قیمت برنج وارداتی هندی به گوش رسید و در این بین مصرف کننده دچار مشکل می‌شود.

گروه اقتصادی- خبرگزاری فارس، فاطمه بیات، طی یکی دو هفته اخیر پس از آنکه وزارت جهاد کشاورزی محدودیت واردات برنج خارجی از جمله هندی را با تعیین تعرفه 40 درصدی اعلام کرد، حرف و حدیث هایی برسر افزایش قیمت برنج وارداتی از هند مطرح شد. کلید این بحث با تماس یک عضو هیئت رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی با خبرگزاری فارس زده شد.

بنابر ادعای حسنی، بعد از اینکه دولت اعلام کرد، واردات برنج آزاد است و تاجران می توانند تا تیر ماه سال آینده برنج وارد کنند، هندی ها قیمت برنج صادراتی خود به ایران را از تنی 650 دلار به 950 دلار افزایش دادند.

وی اگر چه به منابع خود در این باره اشاره‌ای نکرد، اما این اقدام هندی‌ها را سوء استفاده آشکار دانسته و افزود: قطعاً با این بخشنامه دولت و اقدام هندی ها میلیاردها دلار به این کشور سرازیر می شود.

حسنی تصریح کرد: قبل از ابلاغ بخشنامه مزبور از سوی دولت برنج هندی تنی 650 دلار بود که بلافاصله بعد از این اقدام دولت تاجران هندی برنج را از تنی 650 دلار به 950 دلار افزایش دادند، پس دولت باید با ابلاغ تبصره‌ای به هندی ها اعلام کند که واردات برنج هندی باید همان تنی 650 دلار باشد.

اما در این بین این نکته را هم باید درنظر گرفت که طی چند سال گذشته که ایران به ازای پول هایی که بابت فروش نفت در حساب های بانکی هندی ها داشته، واردات برنج را از این کشور افزایش داده است، اما هند هم به دلیل تفاوت کیفیت، برنج با قیمتهای متفاوت روانه بازارهای جهانی می کند.

در عین حال مجید رضا حریری رئیس سابق کمیسیون واردات اتاق ایران این موضوع را که برخی تجار ایرانی و وارد کنندگان برنج تمایل به افزایش قیمت برنج هندی دارند را رد کرده و می‌گوید: منفعت هر تاجری در این است که کالا را ارزان‌تر بخرد تا بتواند در فضای رقابتی و با قیمت پایین کالا را به فروش برساند، ولی متاسفانه طی چند سال گذشته سود برخی واسطه‌ها در واردات برنج از هند همواره سبب افزایش قیمت بوده است.

برنج 800 دلاری هندی در ایران 110 دلار فاکتور می شد

حریری بر این نکته تاکید کرد که در سال 90 تا 91 که نرخ ارز به یکباره جهش فزاینده‌ای داشت و دولت ارز ارزان‌ قیمت 1226 تومانی به برنج اختصاص می‌داد، شاهد بودیم که ما برنج را از قیمت سایت‌های معتبر جهانی هم گران‌تر وارد کشور می‌کنیم و اگر برنجی در هند 800 دلار در هر تن قیمت داشت در کشور ما 1100 دلار فاکتور می‌شد و وقتی علت را جویا می‌شدیم، تنها پاسخ این بود که این برنج متفاوت است.

اما از آنجایی که کشورهایی دیگری همچون پاکستان و تایلند هم تولیدکننده برنج هستند و همواره مایل بوده اند تا به بازار ایران وارد شوند، مسئولان وزارت جهاد هم هشدار داده اند، در صورتی که هندی ها بخواهند برنج خود را گران تر از قیمت جهانی به ما بفروشند از کشورهای دیگر برنج وارد می‌کنیم.

 سید احمد بحق رئیس انجمن واردکنندگان برنج نیز شایعه افزایش 300 دلاری هر تن برنج هندی را راد کرد و گفت: این موضوع حقیقت ندارد و از زمان اعلام آزاد شدن واردات برنج به ایران هر کیلو برنج هندی حدود 250 تا 300 تومان(80 دلار در هر تن) افزایش قیمت داشته است.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج بیان داشت: قیمت هر کیلو برنج هندی حدود 47 روپیه بود که در حال حاضر به حدود 53 روپیه رسیده( 6 هزار روپیه در هر تن معادل 100 دلار) و این نوسان با توجه به افزایش تقاضا کاملاً طبیعی است.

بحق در مورد مشخص نشدن سقف برای واردات برنج نیز اظهار داشت: با توجه به شرایط بازار واردکنندگان با تردید ثبت سفارش انجام می‌دهد و بازار داخلی ایران تشنه واردات نیست.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج با تاکید بر اینکه محدودیت واردات منجر به افزایش واردات می‌شود، گفت: وقتی تقاضایی در بازار نباشد واردکنندگان هم تمایلی به واردات ندارند.

بحق با اشاره به تعرفه 40 درصدی و مابه‌التفاوت 500 تومانی برای واردات هر کیلو برنج تصریح کرد: به ازای هر کیلو برنج وارداتی باید حدود 1700 تومان تعرفه به گمرک پرداخت کنند که این موضوع تمایل به واردات را کاهش می‌دهد.

بحق بیان داشت: اولین محموله وارداتی برنج از 10 روز دیگر به کشور وارد می‌شود و قطعا ورود محموله‌ها منجر به کاهش قیمت برنج در کشور می‌شود.

اما در بازار عمده فروشان برنج (مولوی) واردکنندگان و تولیدکنندگان برنج ایرانی می‌گویند بازار کسادتر از آن است که واسطه‌ها بخواهند برنج را درانبارها نگه داشته و روانه بازار نکنند، تا شاید آن را با قیمت بالاتری بفروشند و اگر زمانی هر خانوار چند کیسه برنج می‌خرید، الان به یکی دوکیسه کاهش یافته است.

محمدی یکی از افرادی است که بیش از 20 سال عمده فروشی برنج داخلی را بر عهده دارد. او این احتمال را که برخی به دنبال افزایش قیمت برنج داخلی به بهانه برنج وارداتی را رد می کند و می‌گوید: اگر ما کاسب بازار هستیم می‌دانیم که رکود حاکم بر بازار و کاهش قدرت خرید مردم به حدی است که مجبوریم هر کیلو برنج را فقط با یکصد تومان سود بفروشیم.

بازار برنج بیش از این کشش افزایش قیمت را ندارد

به گفته این فرد اگر مغازه 2 میلیارد تومانی را فروخته و سود بانکی‌اش را دریافت کند، به مراتب بهتر از فروش برنج خواهد بود، اما مشکل اینجاست که چند نفر از جمله دو فرزند تحصیل کرده اش در این مغازه مشغول به کار هستند.

هادی نژاد یکی از عمده فروشان برنج تولید داخل است که برند ثبت شده دارد و به گفته خودش 25 هکتار از برنج‌های شمال را مستقیم روانه بازار پایتخت می کند.

او می‌گوید: الان رکود شدید در بازار به ویژه بازار برنج حاکم است و عرضه بیش از تقاضاست چرا که قدرت خرید مردم کاهش یافته است.

جالب تر اینکه تمام وارد کنندگان و فروشندگان مستقر در بازار عمده فروشان خبر افزایش قیمت برنج وارداتی را بی معنا دانسته و معتقدند بازار برنج وارداتی کشش افزایش قیمت را ندارد، چرا که ذائقه ایرانی برنج داخلی را ترجیح می‌دهد و اگر این اتفاق بیفتد برنج‌های قاچاق پاکستان و تایلندی جایگزین خواهد شد.

نبض بازار برنج دست خود دولت است

به گفته این فعال بازار برنج گاهی خود دولت هم نمی داند که چگونه بازار را تنظیم کند و باید پرسید، چه معنای دارد که تعاونی های خرید تضمینی برنج دو سال قبل را به یک مرتبه با 40 درصد، زیر قیمت بازار فعلی روانه بازار می‌کنند و چرا این برنج باید دو سال در انبارها بماند.

نکته جالب تری که حین تهیه گزارش به آن برخوردیم این بود که برخی کسبه عنوان کردند که 70 درصد برنجی که با نام ایرانی در بازار به فروش می‌رسد، مخلوطی از برنج وارداتی و برنج داخلی است که البته بیشتر به زیاده خواهی افراد بر می‌گردد.

افزایش یک هزار تومان قیمت برنج داخلی در یک ماه اخیر

اکنون قیمت برنج درجه یک ایرانی از جمله برنج هاشمی،صدری،‌استخوانی و دم سیاه در بازار عمده فروشان مولوی بین 8500 تا 9 هزار تومان به فروش می رسد که بنا به گفته فروشندگان طی یک ماه اخیر در هر کیلو هزار تومان افزایش قیمت داشته و این افزایش قیمت هر سال در این زمان اتفاق می‌افتد.

قیمت هر کیلو برنج شیرودی، ندا و پرمحصول ایرانی هم 5500 تومان  است و انواع برنج هندی در کیسه‌های 10 کیلویی بین 35 تا 40 هزار تومان به فروش می‌رسد.

خواندن 608 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در دوشنبه, 05 آذر 1397 ساعت 09:22
کد: 219

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mauris hendrerit justo a massa dapibus a vehicula tellus suscipit. Maecenas non elementum diam.

وبگاه: smartaddons.com
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

فیلم ها

سر تیتر خبرها

سخنرانی های مهم

 • در مراسم روز استقلال لیتوانی مطرح شد؛

  پنج جایزه پنج میلیونی در راستای حمایت از نخبه ها اولین حرکت سفیر صلح

  دکتر کریمی طبسی در مراسم جشن استقلال لیتوانی که روز یکشنبه 19 اسفند مصادف با 10 مارس در هتل بزرگ تهران با حضور مهمانانی از مجلس شورای اسلامی و وزارت امور خارجه و جمعی از تجار و بازرگانان برگزار شد، از اولین رویداد استارتاپی در راستای گسترش صلح رونمایی کرد.

  ادامه مطلب...
 • عصر امروز در هتل بزرگ تهران؛

  مراسم گرامیداشت روز استقلال لیتوانی برگزار شد

   

  رئیس اتاق دوستی پارلمانی ایران و لیتوانی گفت: امیدواریم گسترش روابط کشور جدی‌تر دنبال شود و مجلس آمادگی دارد مسائل حقوقی احتمالی میان دو کشور را بهبود بخشد.

   
   

  این نماینده مجلس گفت: در ایران به ویژه در دولت تدبیر و امید سیاست کاهش رفتارهایی در دستور کار قرار گرفته که همکاری‌ها را بسط دهد. اگر شاهد جنگ و کشتار در دنیا هستیم و شاهد منازعات بی حاصل هستیم هیچ دلیلی ندارد جز سلطه طلبی برخی بازیگران.

  وی از همه کسانی که در گسترش روابط ایران و لیتوانی در سطوح اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و غیره نقش دارند تقدیر کرد و گفت برای داشتن یک جامعه آزاد بدون خشونت راهی جز گسترش همکاری‌ها نداریم. انتظار داریم از همه ظرفیت‌های داخلی برای گسترش روابط استفاده کنیم روندی که به تقویت صلح در منطقه و جهان می‌انجامد.

   در ابتدای این مراسم در ویدئویی، سفیر اکردیته لیتوانی در ایران و ترکیه ضمن گرامیداشت روز استقلال کشورش ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور در سال ۲۰۱۹ هر چه بیشتر گسترش یابد.

   همچنین در این مراسم محسن کریمی‌طبسی  کنسول افتخاری لیتوانی در ایران گفت: یکی از مواردی که در بحث همکاری ایران و لیتوانی به پیشرفت رسیده این، بحث ویزا است. ما امروز در تهران مدارک تمامی علاقه‌مندان به سفر به این کشور دریافت می‌کنیم و تمامی مراحل را پیگیری می‌کنیم.

  کنسول افتخاری لیتوانی در ایران افزود: در حال حاضر ویزاهای گروهی به‌راحتی صادر می‌شود و تنها در بحث انگشت‌نگاری مشکلاتی وجود دارد که پیش از این ایرانیان به آنکارا می‌رفتند ولی در حال حاضر در حال مذاکراتی با ایتالیا هستیم تا انگشت‌نگاری در سفارت این کشور در تهران انجام شود.

  وی ادامه داد: روابط ایران و لیتوانی در حال حاضر رو به گسترش بوده و در حال حاضر به دنبال صادرات هستیم. در این مسیر مجوزهای لازم را برای صادرات مواد اولیه دارو به لیتوانی گرفته‌ایم و امیدواریم سال آینده شاهد رشد خوبی در مناسبات اقتصادی خوبی باشیم.

  کنسول افتخاری لیتوانی در کشورمان با اشاره به اینستکس تصریح کرد: لیتوانی بارها به‌طور مشخص اعلام کرده است که تابع اتحادیه اروپا است و تا زمانی که بروکسل به برجام پایبند است، لیتوانی هم آن را تقویت می‌کند و به‌طور مشخص در حال بررسی عضویت در اینستکس هستیم.

 • آنکارا از عملیات امنیتی مشترک با تهران خبر داد

  وزیر کشور ترکیه از انجام عملیات امنیتی مشترک کشورش و ایران ضد پ ک ک خبر داد.

  ادامه مطلب...
 • آمریکا صحنه گردان کودتا در ونزوئلا

  یک کارشناس سیاسی هدف از دخالت های آمریکا در ونزوئلا را سواستفاده های اقتصادی و ایجاد کودتا عنوان کرد

  ادامه مطلب...
 • ترامپ درباره سفر به ونزوئلا هشدار داد

   

  رئیس جمهور آمریکا نسبت به سفر شهروندان  این کشور به ونزوئلا هشدار داد.

  ادامه مطلب...
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family