آدینه نو میزبان:

ما 132 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

سناتور جمهوری‌خواه:

بشار اسد پیروز شد/ چاره‌ای جز صحبت با روسیه و ایران نداریم مطلب ویژه

دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 14:36 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

«رند پال» سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی ضمن تاکید بر اینکه نظامیان آمریکایی باید از افغاستان و سوریه خارج شوند، گفت که «بشار اسد» پیروز شده و واشنگتن چاره‌ای جز مذاکره با سوریه، ایران و روسیه ندارد.

به گزارش آدینه نو، در حالی که فشارها بر رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل تصمیم او برای خروج تمامی ۲۰۰۰ نظامی این کشور از سوریه و همچنین خروج ۷۰۰۰ نظامی از افغانستان ادامه دارد، یکی از معدود حامیان این اقدامات در کنگره آمریکا در مصاحبه‌ای تاکید کرده که مردم آمریکا از جنگ‌‌ خسته شده‌اند و خواهان بازسازی کشور خودشان هستند.

«رند پال» سناتور جمهوری‌خواه، یکشنبه شب به وقت تهران با برنامه «در پیشگاه ملت» شبکه «سی. بی. اس نیوز» به سوالات مختلف درباره خروج نظامیان آمریکا از سوریه و همچنین افغانستان پاسخ داد.

«مارگارت برنان» در ابتدای این مصاحبه نظر سناتور آمریکایی را درباره مخالفت‌ها با مواضع «دونالد ترامپ» برای خروج از سوریه و همچنین کاهش ۷۰۰۰ نظامی آمریکایی از افغانستان جویا شد.

این قانونگذار آمریکایی جواب داد: «ما باید به اظهارنظرهای افرادی که در حال حمایت از حضور ابدی ما در افغانستان هستند، نگاه کنیم. ما هم اکنون در سوریه هم حضور داریم. حتی خود ژنرال [جیمز] متیس هم گفته است که هیچ راه حل نظامی برای سوریه وجود ندارد. او همچنین گفته است که برای افغانستان هم راهکار نظامی وجود ندارد. به نظر شما سربازان جوان ما چه حسی خواهند داشت، من خودم اعضایی در خانواده‌ام هستند که به زودی به خارج از کشور اعزام خواهند شد، به نظر شما آنها چه حسی خواهند داشت، وقتی که به افغانستان اعزام شوند، در حالی که ژنرالشان می‌گوید راهکار نظامی برای آن کشور وجود ندارد. به نظر من مسئولیت بر دوش متیس و دیگر کسانی است که خواهان جنگ ابدی هستند و آنها باید توضیح بدهند چرا وقتی راهکار نظامی وجود ندارد، ما داریم نظامیان بیشتری اعزام می‌کنیم؟»

برنان در انتقاد از موضع سناتور ایالت کنتاکی گفت که در صورت خروج نظامیان آمریکا از افغانستان و سوریه، واشنگتن نفوذی برای کشاندن طرف‌ها به میز مذاکرات برای حصول راهکار سیاسی نخواهد داشت.

رند پال سناتور آمریکایی و مارگارت برنان مجری سی بی اس

رند پال گفت: «ما 17 سال است که (در افغانستان) حضور داشته‌ایم و آیا حالا فکر می‌کنیم که ما با گرفتن یک روستای دیگر می‌توانیم به توافق بهتری در مذاکرات برسیم. آیا کسی جنگ ویتنام را به خاطر دارد؟ این دقیقا همان استراتژی بود که در جنگ ویتنام سال‌های متمادی دنبالش بودند، می‌گفتند که ما یک روستای دیگر را بگیریم تا به توافق بهتری در مذاکرات برسیم اما اینطور نشد و آنها منتظر ما ماندند تا ما از ویتنام خارج شویم و طالبان هم منتظر می‌ماند تا ما خارج شویم چرا که آنها می‌دانند ما در نهایت افغانستان را ترک خواهیم کرد. البته این را هم بگویم که ما باید افغانستان را ترک کنیم چرا که پول کافی برای ساختن و بازسازی افغانستان نداریم. به نظر من، حق با رئیس‌جمهور (دونالد ترامپ) است و مردم هم با او هم‌نظر هستند، بیایید که آمریکا را دوباره بسازیم و منابع مالی‌مان را در خانه خودمان صرف کنیم».

مجری درباره اظهارنظرهای جیمز متیس و برخی دیگر از ژنرال‌ها علیه خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و سوریه از رند پال سوال کرد، نظر شما درباره این انتقادها چیست؟

سناتور ایالت «کنتاکی» در پاسخ گفت: «مشکلی که درباره همه این ژنرال‌ها وجود دارد آن است که می‌گویند "اوه (خروج از افغانستان و سوریه) اقدامی عجولانه است" اما اینطور نیست ما 17 سال در افغانستان بوده‌ایم و اغلب این سال‌ها را در خاورمیانه حضور داشته‌ایم و (خروج از آنها) اقدامی عجولانه نیست. رئیس‌جمهور (آمریکا) قول داده بود که هدف ما از حضور در سوریه محو داعش است، ما 99 درصد از اراضی را از داعش گرفته‌ایم و آنها در حال فرار هستند، آیا افرادی که در آن مناطق زندگی می‌کنند اصلا نمی‌توانند هیچ کاری انجام بدهند؟ ما تریلیون‌ها دلار برای تسلیح کل خاورمیانه هزینه‌کرده‌ایم و همچنین ارتش افغانستان را تسلیح کرده‌ایم. آیا آنها هیچ کاری از دستشان بر نمی‌آید و ما باید همه کارها را خودمان بکنیم؟ ما داعش را شکست دادیم اما حالا تندروها در دولت آمریکا و همچنین در کنگره آمریکا دارند می‌گویند که ما باید صبر کنیم تا روسیه و ایران از سوریه خارج شوند، اما چنین موضوعی هرگز هدف ما نبود و هرگز هم محقق نخواهد شد و در نتیجه به نظر من این افراد در حال حمایت کردن از جنگ ابدی هستند».

وی افزود: «اگر شما از مردم آمریکا نظرسنجی کنید، 60 تا 70 درصد از مردم آمریکا حامی خروج نظامیان ما از افغانستان هستند و آنها همین نظر را درباره [خروج آمریکا از] سوریه دارند فقط افراد حاضر در واشنگتن (سیاستمداران) و ژنرال‌های پشتِ میزنشین هستند که می‌خواهند ما را برای همیشه در جنگ نگه دارند. اما مردم آمریکا از جنگ خسته‌شده‌اند و خواهان صرف منابع مالی‌مان در خانه، ایجاد شغل، (ساخت و بازسازی) راه‌ها و پل‌ها در کشور خودشان هستند».

مارگارت برنان در این مصاحبه نظر رند پال را درباره ابراز نگرانی «برت مک گورک» نماینده مستعفی رئیس‌جمهور آمریکا در ائتلاف موسوم به «مقابله با داعش» درباره خروج نظامیان آمریکایی از سوریه و منطقه و تاثیر آن بر «ظهور دوباره داعش» جویا شد.

رند پال درباره شرایط سوریه و منطقه گفت: «این مناطق کاملا وضعیت آشفته‌ و درهمی دارد، آنها (مردم منطقه) برای هزار سال در حال جنگ با هم هستند، سُنی و شیعه در حال جنگ با هم از زمان جنگ کربلا هستند و آنها تا پایان، با هم خواهند جنگید. اگر ما بخواهیم صبر کنیم تا دیگر هیچ جنگ محتملی بین آنها صورت نگیرد، در آن صورت ما برای همیشه در این منطقه باقی خواهیم ماند».

این قانونگذار عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا تاکید کرد که واشنگتن باید با روسیه، ایران و «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه وارد مذاکره شود.

پال گفت: «ما آنقدر روابط با روسیه را سیاسی کرده‌ایم که حتی یک دموکرات در کشور ما نیست که حامی مذاکره با روس‌ها باشد چرا که می‌داند دمیدن بر مواضع ضد روسیه، در واقع اقدامی برای زدن ترامپ است».

این سناتور جمهوری‌خواه تصریح کرد: «روسیه یک بازیگر بزرگ است و اگر ما با روسیه درباره سوریه حرف نزنیم، هرگز به یک راه‌حل دست نخواهیم یافت. ایران هم یک بازیگر است و ما با ایران هم باید درباره سوریه حرف بزنیم، اسد هم بازیگر است و ما نمی‌توانیم بگوییم که اسد باید برود، او جنگ را پیروز شده اما بعضی‌ها سرشان را در برف فرو کرده‌اند و فقط می‌خواهند ۲۰۰۰ نظامی به آنجا بفرستند، اما این نیروها ممکن است به سیم‌های تله برای یک جنگ بسیار بزرگ‌تر تبدیل شوند جنگی که شامل روسیه و ایران می‌شود اما چنین کاری یک اشتباه بزرگ خواهد بود و من فکر نمی‌کنم که مردم آمریکا خواهان یک جنگ بزرگ دیگر در خاورمیانه باشند».

مجری شبکه سی. بی. اس درباره گزارش‌های پنتاگون مبنی بر ادامه حضور چند هزار تروریست داعشی در سوریه سوال کرد و نظر میهمان برنامه را در این باره جویا شد.

رند پال در جواب به این سوال، ابتدا تاکید کرد که چرا آمریکایی‌ها باید به منطقه اعزام شوند و کشورهای خود منطقه با تروریست‌ها مقابله نکنند.

او سپس گفت: «در نهایت این مسلمان‌ها هستند که باید نقش پلیس در اراضی کشورهای اسلامی را برعهده بگیرند. اگر آمریکایی‌ها به منطقه بروند و ما یکی از ساکنان آنجا را بکشیم، آنها این موضوع را موضوعی مذهبی برداشت خواهند کرد و آنها اینطور برداشت می‌کنند که کافران برای تسلط بر سرزمینشان به منطقه آمده‌اند و ما با کشتن هر یک (تروریست و تندرو)، 10 تا هزار فرد (تروریست) جدید ایجاد می‌کنیم».

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود در مصاحبه با این شبکه، بار دیگر بر لزوم رایزنی و مذاکره آمریکا با روسیه درباره سوریه تاکید کرد.

رند پال گفت: «اسرائیلی‌ها دارند با روسیه صحبت می‌کنند، اما ما نمی‌توانیم با روس‌ها صحبت کنیم، چرا که بخشی از کل سیاست آمریکا آنچنان درگیر جنون شده که هیچ‌کس نمی‌تواند با روسیه حرف بزند، باید با روس‌ها صحبت شود، آنها دهه‌ها است که در سوریه پایگاه دارند و اگر ما آنقدر احمق هستیم که بگوییم "ما هرگز با روسیه حرف نخواهیم زد برای اینکه آنها در انتخابات ما دخالت کردند"، در آن صورت ما هرگز نخواهیم توانست به هیچ راهکار مسالمت آمیزی برای مشکل سوریه برسیم. البته که با حضور ۲۰۰۰ نظامی‌مان در سوریه هم به این راهکار نخواهیم رسید. ۲۰۰۰ نظامی، ایرانی‌ها و روس‌ها را شکست نخواهند داد و البته این موضوع اصلا نباید هدف ما باشد».

خواندن 198 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کد: 807
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

فیلم ها

سر تیتر خبرها

سخنرانی های مهم

 • در مراسم روز استقلال لیتوانی مطرح شد؛

  پنج جایزه پنج میلیونی در راستای حمایت از نخبه ها اولین حرکت سفیر صلح

  دکتر کریمی طبسی در مراسم جشن استقلال لیتوانی که روز یکشنبه 19 اسفند مصادف با 10 مارس در هتل بزرگ تهران با حضور مهمانانی از مجلس شورای اسلامی و وزارت امور خارجه و جمعی از تجار و بازرگانان برگزار شد، از اولین رویداد استارتاپی در راستای گسترش صلح رونمایی کرد.

  ادامه مطلب...
 • عصر امروز در هتل بزرگ تهران؛

  مراسم گرامیداشت روز استقلال لیتوانی برگزار شد

   

  رئیس اتاق دوستی پارلمانی ایران و لیتوانی گفت: امیدواریم گسترش روابط کشور جدی‌تر دنبال شود و مجلس آمادگی دارد مسائل حقوقی احتمالی میان دو کشور را بهبود بخشد.

   
   

  این نماینده مجلس گفت: در ایران به ویژه در دولت تدبیر و امید سیاست کاهش رفتارهایی در دستور کار قرار گرفته که همکاری‌ها را بسط دهد. اگر شاهد جنگ و کشتار در دنیا هستیم و شاهد منازعات بی حاصل هستیم هیچ دلیلی ندارد جز سلطه طلبی برخی بازیگران.

  وی از همه کسانی که در گسترش روابط ایران و لیتوانی در سطوح اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و غیره نقش دارند تقدیر کرد و گفت برای داشتن یک جامعه آزاد بدون خشونت راهی جز گسترش همکاری‌ها نداریم. انتظار داریم از همه ظرفیت‌های داخلی برای گسترش روابط استفاده کنیم روندی که به تقویت صلح در منطقه و جهان می‌انجامد.

   در ابتدای این مراسم در ویدئویی، سفیر اکردیته لیتوانی در ایران و ترکیه ضمن گرامیداشت روز استقلال کشورش ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور در سال ۲۰۱۹ هر چه بیشتر گسترش یابد.

   همچنین در این مراسم محسن کریمی‌طبسی  کنسول افتخاری لیتوانی در ایران گفت: یکی از مواردی که در بحث همکاری ایران و لیتوانی به پیشرفت رسیده این، بحث ویزا است. ما امروز در تهران مدارک تمامی علاقه‌مندان به سفر به این کشور دریافت می‌کنیم و تمامی مراحل را پیگیری می‌کنیم.

  کنسول افتخاری لیتوانی در ایران افزود: در حال حاضر ویزاهای گروهی به‌راحتی صادر می‌شود و تنها در بحث انگشت‌نگاری مشکلاتی وجود دارد که پیش از این ایرانیان به آنکارا می‌رفتند ولی در حال حاضر در حال مذاکراتی با ایتالیا هستیم تا انگشت‌نگاری در سفارت این کشور در تهران انجام شود.

  وی ادامه داد: روابط ایران و لیتوانی در حال حاضر رو به گسترش بوده و در حال حاضر به دنبال صادرات هستیم. در این مسیر مجوزهای لازم را برای صادرات مواد اولیه دارو به لیتوانی گرفته‌ایم و امیدواریم سال آینده شاهد رشد خوبی در مناسبات اقتصادی خوبی باشیم.

  کنسول افتخاری لیتوانی در کشورمان با اشاره به اینستکس تصریح کرد: لیتوانی بارها به‌طور مشخص اعلام کرده است که تابع اتحادیه اروپا است و تا زمانی که بروکسل به برجام پایبند است، لیتوانی هم آن را تقویت می‌کند و به‌طور مشخص در حال بررسی عضویت در اینستکس هستیم.

 • آنکارا از عملیات امنیتی مشترک با تهران خبر داد

  وزیر کشور ترکیه از انجام عملیات امنیتی مشترک کشورش و ایران ضد پ ک ک خبر داد.

  ادامه مطلب...
 • آمریکا صحنه گردان کودتا در ونزوئلا

  یک کارشناس سیاسی هدف از دخالت های آمریکا در ونزوئلا را سواستفاده های اقتصادی و ایجاد کودتا عنوان کرد

  ادامه مطلب...
 • ترامپ درباره سفر به ونزوئلا هشدار داد

   

  رئیس جمهور آمریکا نسبت به سفر شهروندان  این کشور به ونزوئلا هشدار داد.

  ادامه مطلب...
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family