آدینه نو میزبان:

ما 251 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

همزمان با آغاز تحریم‌های آمریکا صورت گرفت؛

بی‌نیازی از واردات بنزین با استفاده از کاتالیست ۱۰۰ درصد ایرانی مطلب ویژه

دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 14:39 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم


همزمان با آغاز تحریم‌های نفتی آمریکا، واردات بنزین ایران به طور کامل متوقف شده و برای نخستین بار امکان خودکفایی در تامین بنزین با استفاده از کاتالیست‌های صد در صد ایرانی فراهم شده است.

 

به گزارش آدینه نو، همزمان با آغاز تحریم‌های غیرقانونی آمریکا، جمهوری اسلامی ایران به‌طور کامل از واردات بنزین بی‌نیاز شد و حتی پیش بینی می‌شود با بهره‌برداری کامل از فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس و اجرای طرح‌های جدید مدیریت مصرف، زمینه صادرات بنزین هم فراهم شود.

در شرایط فعلی با توسعه فازهای پارس جنوبی ظرفیت تولید روزانه میعانات گازی از این میدان مشترک گازی به حدود 600 تا 620 هزار بشکه در روز افزایش یافته که از محل این افزایش تولید امکان تامین خوراک پالایشگاه ستاره خلیج فارس به‌عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان فراهم شده است.

آمارهای رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی حاکی از آن است که هم اکنون ظرفیت تولید روزانه بنزین کشور با بهره‌برداری کامل از دو فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس به مرز 100 میلیون لیتر در روز رسیده که با بهره‌برداری قریب الوقوع از سومین فاز این پالایشگاه این ظرفیت از مرز 105 میلیون لیتر در روز هم عبور می‌کند.

همسو با افزایش ظرفیت تولید بنزین و آغاز شمارش معکوس راه اندازی و بهره برداری کامل از سومین فاز پالایشگاه خلیج فارس، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی هم از توقف واردات بنزین به کشور خبر داده است.

بر این اساس، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی ایران اخیرا اعلام کرده است که متوسط واردات بنزین ایران در نیمه نخست امسال حدود پنج میلیون لیتر در روز بوده و از اواخر مهرماه امسال واردات بنزین به طور کامل متوقف شده است.

*خودکفایی از واردات بنزین با کاتالیست 100 درصد ایرانی

به گزارش فارس، در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب، صنعت نفت درحالی خود را آماده برگزاری جشن خودکفایی از واردات بنزین به عنوان یک محصول استراتژیک و پرطرفدار نفتی کرده که در کنار این بی‌نیازی برای نخستین بار کشور در طراحی و ساخت انواع کاتالیست‌های واحدهای فرآیندی پالایشگاهی و به ویژه واحدهای بنزین‌سازی هم به خودکفایی رسیده است.

در این راستا، تاکنون در دو فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس از کاتالیست‌های ساخت داخل استفاده شده و در مراحل راه‌اندازی سومین فاز این پالایشگاه میعانات گازی هم از کاتالیست‌های صد درصد ایرانی استفاده شده است.

در همین حال، محمدعلی دادور مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس با بیان اینکه ساخت کاتالیست‌های واحدهای بنزین‌سازی پالایشگاه‌های کشور همواره در انحصار تعداد معدودی از شرکت‌های انگلیسی، فرانسوی و آمریکایی قرار داشت، گفته است: این شرکت‌ها به هیچ عنوان اجازه نمی‌دادند تا دیگر کشورها به دانش ساخت آن دست یابند اما با وجود اعمال تحریم‌ها، ایران از وابستگی به واردات کاتالیست بی‌نیاز شده است.

بر این اساس، برای نخستین بار با حمایت شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات و مواد شیمیایی صنایع پتروشیمی (اسپک) از شرکت‌های دانش بنیان ایرانی امکان 100 درصدی کاتالیست‌های مورد نیاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس فراهم شده است.

اکبر زمانیان رئیس پردیس پایین‎دستی پژوهشگاه صنعت نفت هفته گذشته با اشاره به طراحی و آغاز تولید تجاری کاتالیست‎های ریفورمینگ نفتا و آروماتیک‎سازی توسط شرکت دانش بنیان اکسیر نوین فرآیند، تاکید کرده است: این دو کاتالیست از شرکت‎های خارجی خریداری می شد که با ساخت این کاتالیست‎ها وابستگی‎ها قطع شده و نخستین نمونه صنعتی کاتالیست ریفورمینگ نفتا سال ۹۶ در پالایشگاه ستاره خلیج فارس بارگذاری شده که تاکنون نیز در حال فعالیت است.

*ساخت چهارمین فاز پالایشگاه خلیج فارس کلید خورد

با دستیابی صنعت نفت به دانش فنی طراحی و تولید تجاری انواع کاتالیست های مورد نیاز واحدهای بنزین سازی، ساخت چهارمین فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس با هدف تولید روزانه 12 میلیون لیتر بنزین یورو 4 و 5 اتحادیه اروپا کلید خورده است.

احمد شریعتمداری مدیر برنامه‌ریزی و کنترل پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس با بیان اینکه مراحل اجرایی فاز چهارم ستاره خلیج فارس در کمتر از دو سال آینده به اتمام خواهد رسید، گفته است: با ساخت و بهره‌برداری از این فاز کشور نه تنها به طور کامل از واردات بنزین بی‌نیاز می‌شود که حتی زمینه صادرات این فرآورده نفتی هم فراهم خواهد شد.

بنابراین با آغاز عملیات اجرایی چهارمین فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت 120 هزار بشکه میعانات گازی پیش بینی می‌شود با بهره برداری از پنج فاز جدید شامل طرح توسعه فازهای 13، 14، 22 تا 24 پارس جنوبی خوراک مورد نیاز فاز چهار این پالایشگاه هم تامین شود.

علاوه بر این، با توجه به بومی سازی و تولید تجاری انواع کاتالیست‌ها، حتی در صورت استمرار شرایط تحریم هم مشکل و محدودیتی در تامین کانالیست فاز چهار پالایشگاه ستاره خلیج فارس وجود نخواهد داشت.

پالایشگاه‌سازی درحالی در صنعت نفت ایران دوباره شتاب و رونق گرفته که پیش بینی می‌شود همسو با افزایش ظرفیت تولید بنزین و گازوئیل با کیفیت یورو 4 و 5 وقت آن هم رسیده که با مدیریت بیشتر مصرف سوخت با اجرای طرح‌های جدیدی همچون سهمیه‌بندی و استفاده از ظرفیت‌های عرضه کارتی از یک طرف و کاهش شدت مصرف سوخت خودروهای ساخت داخل، زمینه تبدیل ایران به یکی از کشورهای بزرگ صادرکننده بنزین و گازوئیل هم فراهم شود.

خواندن 194 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کد: 808
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

فیلم ها

سر تیتر خبرها

سخنرانی های مهم

 • در مراسم روز استقلال لیتوانی مطرح شد؛

  پنج جایزه پنج میلیونی در راستای حمایت از نخبه ها اولین حرکت سفیر صلح

  دکتر کریمی طبسی در مراسم جشن استقلال لیتوانی که روز یکشنبه 19 اسفند مصادف با 10 مارس در هتل بزرگ تهران با حضور مهمانانی از مجلس شورای اسلامی و وزارت امور خارجه و جمعی از تجار و بازرگانان برگزار شد، از اولین رویداد استارتاپی در راستای گسترش صلح رونمایی کرد.

  ادامه مطلب...
 • عصر امروز در هتل بزرگ تهران؛

  مراسم گرامیداشت روز استقلال لیتوانی برگزار شد

   

  رئیس اتاق دوستی پارلمانی ایران و لیتوانی گفت: امیدواریم گسترش روابط کشور جدی‌تر دنبال شود و مجلس آمادگی دارد مسائل حقوقی احتمالی میان دو کشور را بهبود بخشد.

   
   

  این نماینده مجلس گفت: در ایران به ویژه در دولت تدبیر و امید سیاست کاهش رفتارهایی در دستور کار قرار گرفته که همکاری‌ها را بسط دهد. اگر شاهد جنگ و کشتار در دنیا هستیم و شاهد منازعات بی حاصل هستیم هیچ دلیلی ندارد جز سلطه طلبی برخی بازیگران.

  وی از همه کسانی که در گسترش روابط ایران و لیتوانی در سطوح اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و غیره نقش دارند تقدیر کرد و گفت برای داشتن یک جامعه آزاد بدون خشونت راهی جز گسترش همکاری‌ها نداریم. انتظار داریم از همه ظرفیت‌های داخلی برای گسترش روابط استفاده کنیم روندی که به تقویت صلح در منطقه و جهان می‌انجامد.

   در ابتدای این مراسم در ویدئویی، سفیر اکردیته لیتوانی در ایران و ترکیه ضمن گرامیداشت روز استقلال کشورش ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور در سال ۲۰۱۹ هر چه بیشتر گسترش یابد.

   همچنین در این مراسم محسن کریمی‌طبسی  کنسول افتخاری لیتوانی در ایران گفت: یکی از مواردی که در بحث همکاری ایران و لیتوانی به پیشرفت رسیده این، بحث ویزا است. ما امروز در تهران مدارک تمامی علاقه‌مندان به سفر به این کشور دریافت می‌کنیم و تمامی مراحل را پیگیری می‌کنیم.

  کنسول افتخاری لیتوانی در ایران افزود: در حال حاضر ویزاهای گروهی به‌راحتی صادر می‌شود و تنها در بحث انگشت‌نگاری مشکلاتی وجود دارد که پیش از این ایرانیان به آنکارا می‌رفتند ولی در حال حاضر در حال مذاکراتی با ایتالیا هستیم تا انگشت‌نگاری در سفارت این کشور در تهران انجام شود.

  وی ادامه داد: روابط ایران و لیتوانی در حال حاضر رو به گسترش بوده و در حال حاضر به دنبال صادرات هستیم. در این مسیر مجوزهای لازم را برای صادرات مواد اولیه دارو به لیتوانی گرفته‌ایم و امیدواریم سال آینده شاهد رشد خوبی در مناسبات اقتصادی خوبی باشیم.

  کنسول افتخاری لیتوانی در کشورمان با اشاره به اینستکس تصریح کرد: لیتوانی بارها به‌طور مشخص اعلام کرده است که تابع اتحادیه اروپا است و تا زمانی که بروکسل به برجام پایبند است، لیتوانی هم آن را تقویت می‌کند و به‌طور مشخص در حال بررسی عضویت در اینستکس هستیم.

 • آنکارا از عملیات امنیتی مشترک با تهران خبر داد

  وزیر کشور ترکیه از انجام عملیات امنیتی مشترک کشورش و ایران ضد پ ک ک خبر داد.

  ادامه مطلب...
 • آمریکا صحنه گردان کودتا در ونزوئلا

  یک کارشناس سیاسی هدف از دخالت های آمریکا در ونزوئلا را سواستفاده های اقتصادی و ایجاد کودتا عنوان کرد

  ادامه مطلب...
 • ترامپ درباره سفر به ونزوئلا هشدار داد

   

  رئیس جمهور آمریکا نسبت به سفر شهروندان  این کشور به ونزوئلا هشدار داد.

  ادامه مطلب...
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family