تبلیغات

140 200 adine no
 
 
 

تیتر اخبار جدید

آدینه نو میزبان:

ما 99 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

استاد کزازی در گفتگو با آدینه نو

برترین بهانه برگزاری جشن «یلدا» استواری پیوندهای مهرآمیز است

پنج شنبه, 29 آذر 1397 ساعت 04:06 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

استاد میرجلال‌الدین کزازی در گفتگو با آدینه نو  در خصوص آیین‌های ایرانیان در شب یلدا گفت: جشن و آیین شب یلدا یکی از کهن‌ترین آیین ها و جشن های ایرانی است.

 

وی افزود: این جشن را اگر بسیار فراخ بدان بنگریم می توان آن را در شمار جشن‌هایی بدانیم که با خورشید و روشنایی و روز در پیوندند.

این محقق و پژوهشگر برجسته کشور با بیان اینکه بیشینه جشن‌های ایرانی این ویژگی را در خود نهفته می‌دارند، گفت: در جشن و آیین شب یلدا هم انگیزه بنیادین همین ویژگی است.

جشن شب یلدا  جشن زایش «مهر» است

وی تصریح کرد: در این شب یعنی شبی که جشن شب یلدا یا به سخنی نقض‌تر و برازنده‌تر، جشن زایش «مهر» در آن برگزار می‌شود، خورشید که نام دیگر آن در زبان پارسی «مهر» است ارزش و ارجی بیش از پیش می‌یابد.

استاد کزازی ادامه داد: ایرانیان در شبی که دیریازتر و تاریک تر از دیگر شب های سال است، روزگار را به سر می‌آورند. به گونه‌ای نمادین دیریازی و تیرگی بسیار این شب انگیزه ای شده است که بیش از پیش به خورشید، به روشنایی و به روز بیاندیشند.

وی با بیان اینکه از سویی دیگر این جشن در نخستین روز یا شب از زمستان برپای داشته می شود، گفت: زمستان روزگار تیرگی و سرماست که در چشم ایرانیان پدیده‌های زیبانبار، گزندرسان و اهریمنی هستند.

مردم می‌کوشند در شب یلدا تا رخشیدن روز بیدار و هوشیار بمانند

این چهره ماندگار کشور افزود: از همین روی مانند دیگر جشن های ایرانی، خانواده ها می کوشند که بزمی بیارایند و خویشان، دوستان و آشنایان را به آن بزم فرابخوانند و در کنار آنان این جشن را برگزار کنند.

استاد کزازی به سایر ویژگی‌های آیین های ایرانیان در شب یلدا پرداخت و گفت: ویژگی‌ای دیگر در جشن و آیین شب یلدا آن است که ایرانیان بکوشند شب را زنده بدارند و تا دمیدن خورشید و رخشیدن روز بیدار و هوشیار بمانند.

وی افزود: از همین روی چاره‌هایی اندیشیده اند تا گذار این شب دیریاز کمتر دریافت بشود و آن را بگونه ای بگذرانند که مایه رنج و آزارشان نشود. زیرا زنده داشتن این شب به ناچار همراه با چشم پوشیدن از بستر ناز و آسایش است.

ایرانیان پیوندهای نمادشناختی با خورشید و روز را بر خوان یلدا می‌نهند

این پژوهشگر برجسته کشور گفت: از همین روی شاید در جشن و آیین شب یلدا خوانی نمادین هم گسترده می شود که بر این خوان همچنان آنچه را پیوندی نمادشناختی با خورشید و روز دارد، می نهند.

وی تصریح کرد: یکی از بایسته‌های این خوان آجیل شب یلدا است. این آجیل می باید از میوه‌ها و فرآورده هایی باشد که برشته نشده و خام مانده باشند زیرا «مهر» یا خورشید که سخن‌سالار بزرگ «شروانی خاقانی» او را به شیوه ای پندارینه «آشپز آسمان» نامیده است، این میوه ها را می پرورد و می بالاند.

استاد کزازی گفت: اگر خورشید نتابد و پرتو زندگی بخش خویش را از گیتی دریغ بدارد، زندگی از میان خواهد رفت، هیچ گیاهی نخواهد رست، هیچ درختی نخواهید بالید، شاخ و برگ نخواهد گسترد و هیچ میوه ای نیز به بار نخواهد آمد.

آجیل شب‌یلدا نشانه‌ای راز آلود از هستی‌بخشی خورشید است

وی تصریح کرد: آجیل شب یلدا نشانه ای رازآلود از این هستی‌بخشی و زندگی آفرینی خورشید است.

این چهره ماندگار کشور گفت: از سوی دیگر ایرانانیان بایسته می دانند که بر این خوان، انار هم بنهند و انار نیز به گونه‌ای نمادین یادآور خورشید است، زیرا در رنگ و ریخت به آن می ماند.

وی تصریح کرد: انار میوه‌ای است که در فرهنگ ایرانی ارزش باورشناختی دارد. این میوه با ناهید هم در پیوند است که بر پایه‌ی باوری باستانی «مهر» از او زاده می شود.

استاد کزازی ادامه داد: «مهر» آن دین‌آوری است که آیینی را در روزگار اشکانی در ایران گسترش داد و این آیین از مرزهای ایران فراتر رفت و در قلمرو جهان شاهی روم آیینی فراگیر و همگانی شد. بر همین روی پیوندی تنگ در میانه «مهر» و «ناهید» است.

شاهنامه‌خوانی و فال‌زنی با دیوان خواجه از ترفندهای ایرانیان برای زنده نگاهداشتن شب یلدا

وی در خصوص سایر آیین های شب یلدا گفت: از ترفندهای دیگر که در این شب ایرانیان می زنند تا آن را زنده بدارند در روزگاران سپسین می توانیم به شاهنامه خوانی یا فال زنی با دیوان خواجه بازگردیم.

این چهره ماندگار کشور تصریح کرد: داستان های شاهنامه را کسی برمی‌خوانده است و این داستان ها آنچنان دلپذیر و گیرا و فسون‌بار بوده است که شنوندگان با شنیدن آنها آنچنان از زمان و گذر آن ناآگاه می مانده‌اند که به آسانی می توانسته‌اند این شب را به روز برسانند. به همان سان با فال زنی با دیوان خواجه بزرگ.

برترین بهانه و نیرومندترین انگیزه در جشن‌های شب یلدا استواری پیوندهای مهرآمیز است

وی افزود: این خوان آیینی که ما در این شب می گستریم، بخشی از ویژگی‌ها و آیین ‌های شب یلدا است اما برترین بهانه و نیرومندترین انگیزه در برگزاری این جشن مانند دیگر جشن‌های ایرانی، آن است که ایرانیان به بهانه‌ی جشن شب یلدا، گرد یکدیگر بیایند، بزمی بیارایند و شبی را با هم به روز برسانند تا پیوندهای مهرآمیز که بایسته‌ی زندگانی آدمی است و بی آنها نمی توان در جهان بدان‌سان که می شاید زیست، ژرفا و استواری بیشتری بگیرد.

استاد کزازی تاکید کرد: اگر کسی به هر روی نتوانست این خوان آیینی را بدان‌سان که می‌سزد، بگسترد گزندی به این جشن نخواهد رسید. شاید خانواده ای آن توان را نداشته باشد که آجیل یا انار یا هر چه مانند این دو را در خوان های آیینی جشن‌ها فراهم بیاورد.

آنچه در جشن‌های ایرانی ارزشمند بوده گرد هم آمدن است

وی خاطرنشان کرد: آنچه در جشن‌های ایرانی ارزشمند است و می توان گفت از دیدی به پاس آنها این جشن ها پدید آمده است، همان گرد هم آمدن و زمان را در پیوند و گفتگو با یکدیگر گذرانیدن است.

این چهره ماندگار کشور افزود: بدین گونه است که ایرانیان می توانند بیش با یکدیگر آشنایی بیابند و به پیوندهای تازه با دیگران برسند و به یاری این پیوندها وابستگی روانی و رانه‌ای(عاطفی) در میانشان استوارتر بشود. این پیوندها پشتوانه هایی نیرومند برای آنان می‌آفریند که هر زمان نیاز داشته باشند می توانند برآنها بنیاد کنند.

وی در پایان گفت: از سوی دیگر به یاری این جشن هاست که فرهنگ ایرانی و منش ایرانیان از گزند و آسیب به دور خواهد ماند، چیستی ایرانی همچنان بر جای خواهد بود و ایرانیان با گرانسنگی فرهنگ خویش و با پیشینه ارجمند و والای نیاکانیشان ژرفتر، بسزاتر واستوارتر آشنا خواهند گردید و پیوند خواهند گرفت.

خواندن 604 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کد: 663
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

سر تیتراخبار یادداشت و گفت و گوی فرهنگی

سخنرانی های مهم

 • در مراسم روز استقلال لیتوانی مطرح شد؛

  پنج جایزه پنج میلیونی در راستای حمایت از نخبه ها اولین حرکت سفیر صلح

  دکتر کریمی طبسی در مراسم جشن استقلال لیتوانی که روز یکشنبه 19 اسفند مصادف با 10 مارس در هتل بزرگ تهران با حضور مهمانانی از مجلس شورای اسلامی و وزارت امور خارجه و جمعی از تجار و بازرگانان برگزار شد، از اولین رویداد استارتاپی در راستای گسترش صلح رونمایی کرد.

  ادامه مطلب...
 • عصر امروز در هتل بزرگ تهران؛

  مراسم گرامیداشت روز استقلال لیتوانی برگزار شد

   

  رئیس اتاق دوستی پارلمانی ایران و لیتوانی گفت: امیدواریم گسترش روابط کشور جدی‌تر دنبال شود و مجلس آمادگی دارد مسائل حقوقی احتمالی میان دو کشور را بهبود بخشد.

   
   

  این نماینده مجلس گفت: در ایران به ویژه در دولت تدبیر و امید سیاست کاهش رفتارهایی در دستور کار قرار گرفته که همکاری‌ها را بسط دهد. اگر شاهد جنگ و کشتار در دنیا هستیم و شاهد منازعات بی حاصل هستیم هیچ دلیلی ندارد جز سلطه طلبی برخی بازیگران.

  وی از همه کسانی که در گسترش روابط ایران و لیتوانی در سطوح اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و غیره نقش دارند تقدیر کرد و گفت برای داشتن یک جامعه آزاد بدون خشونت راهی جز گسترش همکاری‌ها نداریم. انتظار داریم از همه ظرفیت‌های داخلی برای گسترش روابط استفاده کنیم روندی که به تقویت صلح در منطقه و جهان می‌انجامد.

   در ابتدای این مراسم در ویدئویی، سفیر اکردیته لیتوانی در ایران و ترکیه ضمن گرامیداشت روز استقلال کشورش ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور در سال ۲۰۱۹ هر چه بیشتر گسترش یابد.

   همچنین در این مراسم محسن کریمی‌طبسی  کنسول افتخاری لیتوانی در ایران گفت: یکی از مواردی که در بحث همکاری ایران و لیتوانی به پیشرفت رسیده این، بحث ویزا است. ما امروز در تهران مدارک تمامی علاقه‌مندان به سفر به این کشور دریافت می‌کنیم و تمامی مراحل را پیگیری می‌کنیم.

  کنسول افتخاری لیتوانی در ایران افزود: در حال حاضر ویزاهای گروهی به‌راحتی صادر می‌شود و تنها در بحث انگشت‌نگاری مشکلاتی وجود دارد که پیش از این ایرانیان به آنکارا می‌رفتند ولی در حال حاضر در حال مذاکراتی با ایتالیا هستیم تا انگشت‌نگاری در سفارت این کشور در تهران انجام شود.

  وی ادامه داد: روابط ایران و لیتوانی در حال حاضر رو به گسترش بوده و در حال حاضر به دنبال صادرات هستیم. در این مسیر مجوزهای لازم را برای صادرات مواد اولیه دارو به لیتوانی گرفته‌ایم و امیدواریم سال آینده شاهد رشد خوبی در مناسبات اقتصادی خوبی باشیم.

  کنسول افتخاری لیتوانی در کشورمان با اشاره به اینستکس تصریح کرد: لیتوانی بارها به‌طور مشخص اعلام کرده است که تابع اتحادیه اروپا است و تا زمانی که بروکسل به برجام پایبند است، لیتوانی هم آن را تقویت می‌کند و به‌طور مشخص در حال بررسی عضویت در اینستکس هستیم.

 • آنکارا از عملیات امنیتی مشترک با تهران خبر داد

  وزیر کشور ترکیه از انجام عملیات امنیتی مشترک کشورش و ایران ضد پ ک ک خبر داد.

  ادامه مطلب...
 • آمریکا صحنه گردان کودتا در ونزوئلا

  یک کارشناس سیاسی هدف از دخالت های آمریکا در ونزوئلا را سواستفاده های اقتصادی و ایجاد کودتا عنوان کرد

  ادامه مطلب...
 • ترامپ درباره سفر به ونزوئلا هشدار داد

   

  رئیس جمهور آمریکا نسبت به سفر شهروندان  این کشور به ونزوئلا هشدار داد.

  ادامه مطلب...
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family