تبلیغات

 
 
 
 

تیتر اخبار جدید

آدینه نو میزبان:

ما 461 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نادر خطایی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

طنز ایران تا ابدیت مدیون مرحوم زرویی نصرآباد است مطلب ویژه

شنبه, 01 دی 1397 ساعت 11:28 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم
 
نادر خطایی، طنزپرداز، درباره ویژگی شخصیت و قلم مرحوم زرویی گفت: ابوالفضل زرویی سومین اتفاق بزرگ طنز بعد از انقلاب را رقم زد و کاری کرد که امروز بسیاری از شاعران به شکل تخصصی به سرودن شعر طنز روی بیاورند. از همین رو، طنز ایران تا ابدیت مدیون مرحوم زرویی نصرآباد است.

 


به گزارش آدینه نو، نادرخطایی، طنزپرداز و از همکاران مرحوم ابوالفضل زرویی نصرآباد درباره ویژگی بارز قلم و شخصیت او گفت: زرویی نصرآباد به معنای واقعی کلمه انسان بود او انسانی اخلاق‌مدار، والا و اثرگذار بر جهان پیرامون خود بود. او را می‌توان به معنای واقعی شاگرد خلف مرحوم کیومرث صابری فومنی معروف به گل‌آقا دانست؛ به طوری که در بسیاری از موارد از استاد خود پیشی گرفت و توانست اثرگذاری بیشتری نسبت به او در فضای طنز کشور داشته باشد.

وی ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی سه اتفاق بزرگ طنز کشور را تحت تاثیر قرار داد. نخست «دو کلمه حرف حساب» مرحوم کیومرث صابری بود که در روزنامه به چاپ می رسید، دوم مجله «گل‌آقا» بود که به همت خود آن مرحوم و البته حضور آقای زرویی نصرآباد منتشر شد و سوم که توسط خود ابوالفضل زرویی شکل گرفت، «در حلقه رندان» بود که وی به حوزه هنری آمد و آن را راه‌اندازی کرد.

این طنزپرداز تصریح کرد: زمانی که زرویی نصرآباد به حوزه هنری آمد بسیاری از چهره‌ها را گرد خود جمع کرد؛ از داریوش کاردان گرفته تا استاد خمسه. من هم به واسطه مرحوم زرویی به عرصه طنز وارد شدم. از همین رو به دلیل معرفی چهره‌های مطرح، اثرگذاری و جلوه دادن به طنز، همه مدیون مرحوم زرویی نصرآباد هستیم. ابوالفضل زرویی سومین اتفاق بزرگ طنز بعد از انقلاب را رقم زد و کاری کرد که امروز بسیاری از شاعران به شکل تخصصی به سرودن شعر طنز روی بیاورند. از همین رو، طنز ایران تا ابدیت مدیون مرحوم زرویی نصرآباد است. او طنز را مردمی کرد و این اتفاق به اندازه‌ای بزرگ بود که  اثرگذاری زرویی در اینجا از خود مرحوم گل‌آقا نیز بیشتر بود و به نحوی شاگرد از استاد پیشی گرفت.

نادر خطایی با بیان اینکه «در حلقه رندان» پای بسیاری از شاعران را به عرصه طنز کشاند، تاکید کرد: از سال 77 تا ابدیت «در حلقه رندان» کاری کرد که طنز به‌طور خاص و ویژه توسط مردم شناخته دیده و خوانده شود. او در دفتر کوچکی که داشت کارهای بزرگی را انجام داد. به طوری که امروز جامعه طنز به واسطه همان برنامه‌ها و تاثیرات ژرف بود که می‌تواند به‌راحتی در مسیر رشد و تعالی حرکت کند. طنز با زرویی جان تازه گرفت و این «در حلقه رندان» او بود که مسیر ادبیات طنز را تغییر داد.

خواندن 119 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کد: 738
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

سر تیتراخبار یادداشت و گفت و گوی فرهنگی

سخنرانی های مهم

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family